Atidaromos Smagių patirčių svetainės

Joniškėlio, Deglėnų, Gulbinėnų, Pajiešmenių, Ustukių, Dagių ir Žadeikonių bibliotekose naujiena – atidaromos Smagių patirčių svetainės. Tai kampeliai lankytojams, kuriuose bus siūloma leisti laiką su senolių žaidimais ir pasakomis. Smagių patirčių svetainėse lankytojų lauks žaislų lentynos su skudurinėmis lėlėmis ir kitokiais senoviniu būdu pagamintais žaislais, bus galima paklausyti kompaktinių pasakų plokštelių, paskaityti užrašytų vietos senolių pasakų, mįslių, juokų, šviečiamosios literatūros apie senivinius žaislus ir jų gamybą. Bibliotekininkai svetainėse žada rengti pasakų ir žaidimų popietes ir vakarones, vesti senolių pamokas apie siuvinėjimą, juostų rišimą, kiaušinių dažymą, nėrimą, karpymą.

Visi Smagių patirčių svetainėms skirti žaislai yra pagaminti Pasvalio rajono žmonių, per vasarą lankiusių bibliotekininkų organizuotas kūrybines dirbtuves. Dirbtuvės veikė septyniuose kaimuose, kur buvo numatyta įsteigti svetaines, ir į jas susirinkę vietos žmonės pagamino 372 žaislus. „Lėlių dirbtuvės Deglėnuose buvo smagi patirtis tiek vaikams, tiek mums, suaugusiems“, sakė Vita Žvigaitienė, Deglėnų daugiafunkcio centro vadovė. „Noriu padėkoti bibliotekai, kad organizavo, kad aprūpino medžiagomis, o pasvalietei dailininkei Leonorai Stravinskienei – kad važiavo pas mus į kaimą, mokė siūti skudurines lėlytes. Mūsų bibliotekininkė Kristina Petrauskienė pasirodė besanti puiki lėlių siuvėja, jos dirbiniai ne vieną pritraukė į dirbtuves. Manau, kad tokie užsiėmimai žmonėms reikalingi ir tikiuosi, kad kaime jų dabar bus rengiama dažniau.“

„Smagių patirčių svetaines kūrėme visų pirma norėdami paskatinti bendravimą tarp skirtingų kartų ir skirtingų sugebėjimų žmonių. Kad susirinkę į Smagių patirčių svetaines senoliai pamokytų vaikus, kaip margutį nudažyti ar Užgavėnių kaukę pasidaryti, o vaikai parodytų savo seneliams, kaip internetu naudotis. Kad per žaidimus ir kūrybinius užsiėmimus būtų pabendraujama su tais, kurie dėl savo negalios dažnai pasilieka nuošalyje.“ kalbėjo Pasvalio Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos direktorė Danguolė Abazoriuvienė lapkričio 28 d. susirinkusiems į Žaislų dieną Pasvalio specialiojoje mokykloje. Žaislų diena – vienas iš bibliotekininkų organizuotų renginių su senolių žaidimais ir pasakomis. Prieš tai rajono žmonės buvo kviečiami į Pasakų dieną Joniškėlio Karpių dienoje, Žaidimų ir šokių dieną pagyvenusiems ir nįgaliesiems skirtame paslaugų ir užimtumo centre Pasvalyje. Bibliotekininkai džiaugiasi, kad renginiuose ir kūrybinėse dirbtuvėse apsilankė per 600 rajono žmonių ir tikisi, kad Smagių patirčių svetainės bus ne mažiau populiarios.

„Mūsų vaikai nėra stiprūs matematikoje ar gramatikoje, bet už tą trūkumą su kaupu atsilygina sporte, šokiuose, žaidimuose – visada su užsidegimu tokiuose užsiėmimuose dalyvauja, tik pakviesk.“ šypsodamasis sakė Pasvalio specialiosios mokyklos direktorius Rimantas Indrišionis. Pasvalio specialiosios mokyklos auklėtiniai bei sutrikusio intelekto žmonių užimtumo centro „Viltis“ lankytojai buvo vieni aktyviausių ir nuoširdžiausių dalyvių mokantis senolių šokių ir žaidimų. Žaislų dienoje „Vilties“ lankytojai surengė spektaklį su skuduriniais žaislais (vadovė Erika Juktonienė), scenoje taip pat pasirodė Dagių bibliotekos lankytojai su pačių pagamintais žaislais, fleitomis grojo „Svalios“ pagrindinės mokyklos mokiniai broliai Danielius ir Adomas Bernotai.

Smagių patirčių svetainių kūrimas, lėlių dirbtuvės ir renginiai bibliotekininkų buvo organizuojami iš Kultūros ministerijos lėšų, gautų įgyvendinant projektą „Senolių pasakos, žaislai ir žaidimai dabartyje“. Be naujų, dirbtuvėse pagamintų skudurinių lėlyčių, bibliotekų svetainėse bus galima rasti ir senų, pas vietos gyventojus rastų žaislų. Juos senoliai dovanojo, kai bibliotekininkai su pagalbininkais vaikščiojo užrašinėdami vietos folklorą. Patį seniausią dovanotą žaislą galima pamatyti Dagių bibliotekoje – 82 metų senumo medinį kirvuką, kurį vienas Dagių gyventojas rado spaliuose ant aukšto. Taip pat surasti mediniai riedučiai, iš vario vielų išlankstytos figūrėlės konstravimui, lėlių lovelė. Iš viso surinkti 24 senoviniai žaislai, užrašyta dainų – 344, žaidimų – 14, pasakų, padavimų, prietarų – 41, mįslių, juokavimų – 26, senovinių žodžių – 700.

Ateityje, jei Smagių patirčių svetainės sulauks populiarumo, jas žadama kurti ir kitose bibliotekose. O šiuo metu pasvaliečiai gali aplamkyti miesto bibliotekoje veikiančią Skudurinių žaislų ekspoziciją. Maloniai kviečiame apsilankyti!

Nuotraukos