Pereiti prie turinio Į pradžią / Naujos knygos / Kaip aš tapau Stalino vertėju. Valentin Berežkov

Gyvenimas į praeitį. Prisiminimų atšvaitai. Marcelijus Martinaitis

Gyvenimas į praeitį

Knygos „Gyvenimas į praeitį. Prisiminimų atšvaitai" tęsinys - „Pats sau nepažįstamas. Kūryba ir kultūra".

Nacionalinės premijos laureato, poeto Marcelijaus Martinaičio knyga – tai autentiški tekstai, kuriuose poetas atsigręžia į įsimintinus savo gyvenimo tarpsnius. „Gyvenimas į praeitį. Prisiminimų atšvaitai" – dar viena knyga, papildanti jau paskelbtas Martinaičio „autobiografinių užrašų" knygas.

Tekstai knygoje skirstomis į tris dalis. Pirmoji - „Pokalbiai". Tai interviu, pasikalbėjimai, atsakymai į klausimus. Antroji dalis „Prisipažinimai" - tai straipsniai ir mintys apie kūrybą, kūrybos ištakas. Ir trečioji dalis „Susitikimai" - tai poeto prisiminimai apie gyvenime sutiktus iškilius žmones ir neeilines asmenybes.

Marcelijaus Martinaičio tekstai, kuriuos jis rašo apie save, artimi daugeliui toje epochoje gyvenusių žmonių. Tik niekas kitas negalėjo taip adekvačiai, nuoširdžiai jausti ir išreikšti kaip poetas. Martinaičiui būdinga pasaulėjauta padeda įžvelgti materialinio ir dvasinio paveldo apraiškas kasdienybėje, kai bėgame nesusimąstydami ir nesustodami, neskirdami laiko gilesniam žvilgsniui. „Gyvenimas į praeitį. Prisiminimų atšvaitai" – knyga, kurioje telpa tikslios įžvalgos ir įtaigūs apibūdinimai, kuriuos skaitytojas nujaučia, bet neranda žodžių jiems išreikšti.

Poetas yra teigęs, kad gyvenant nuolat einama į praeitį – atgal, į vaikystę, į jaunas dienas. „Juk tokia yra visų prisiminimų prasmė: bent mintyse gyventi atgal, bent fiktyviai ištaisyti savo klaidas, atjauninti savo gyvenimą, kuris tampa vien tekstais, fotografijomis, dokumentais. Kartais kyla pasiutęs noras pratęsti į praeitį savo gyvenimą, kurio vis mažiau bus ateityje", – yra rašęs Marcelijus Martinaitis. Taip gimė šios knygos, talpinančios anksčiau neskelbtus autoriaus tekstus, pavadinimas. Jis puikiai dera prie ankstesnių autobiografinių tekstų rinkinių – „Prilenktas prie savo gyvenimo" (1998), „Sugrįžęs iš gyvenimo" (2013), „Mes gyvenome" (2010), kuriuos (su žodžiu „gyvenimas") suteikė pats autorius.

Marcelijus Martinaitis – poetas, eseistas, vertėjas, visuomenės veikėjas. Dirbo žurnalistinį darbą, dėstė Vilniaus universitete, priklausė „Sąjūdžio" vadovybei, vadovavo Nacionalinių literatūros ir meno premijų komitetui, buvo LRT tarybos narys. Išleido dešimt poezijos rinkinių, keletą eseistikos knygų. Jo kūryba išversta į daugiau nei keturiolika kalbų, jo eilės tapo ne vienos dainos žodžiais.

Daugiau naujų knygų